مستند سفرنامه برادران امیدوار

دسته بندی: مستند
1,286 نمایش

 

Omidvar_Brothers_Travel_Literature

مستند سفرنامه برادران امیدوار

عیسی امیدوار (۱۳۰۸، تهران، دروازه دولاب) و عبدالله امیدوار (۱۳۱۰، تهران، دروازه دولاب) دو برادر جهانگرد، پژوهشگر، و مستندساز ایرانی هستند.

مرحلهٔ نخست سفر جهانگردی (۱۳۴۰-۱۳۳۳)

برادران امیدوار از اوایل پاییز ۱۳۳۳ (۱۹۵۴ میلادی) سفر پژوهشگرانهٔ خود به دور دنیا را با دو دستگاه موتورسیکلت ماچلس ۵۰۰ سی‌سی از خانهٔ پدری (واقع در خیابان سی‌متری نظامی، خیابان طوسی، تهران) به‌سوی مرز شرقیِ ایران با افغانستان آغاز کردند. مرحلهٔ نخست سفر برادران امیدوار هفت سال (تا سال ۱۳۴۰) به درازا انجامید. در این مرحله، آنان پس از گذر از کشورهای افغانستان، پاکستان، و هند، به‌سوی تبت و سپس آسیای جنوب شرقی و استرالیا سفر کردند. در ادامه، آنان، با گذر از اقیانوس آرام، به آلاسکا، آمریکای شمالی، و آمریکای جنوبی سفر کردند. سرانجام، با گذر از اقیانوس اطلس، وارد اروپا شدند. آن دو، در اقامت کوتاه خود در اروپا، از محل انتشار مقالات پژوهشیِ مربوط به سفرهایشان و مصاحبه با رسانه‎های گوناگون اروپایی، منابع مالیِ موردنیاز برای مرحلهٔ دوم سفر خود (به آفریقا) را تأمین کردند. بخشی از اقدامات آنان فروش مقالات پژوهشی به شرکت خودروسازی فرانسه، سیتروئن، بود که در ازای آن موفق به دریافت یک دستگاه خودروی ون دوسیلندر و مبالغ قابل‌توجهی پول نقد شدند.

مرحلهٔ دوم سفر جهانگردی (۱۳۴۳-۱۳۴۰)

برادران امیدوار در سال ۱۳۴۰ برای اقامتی کوتاه (سه ماه) از اروپا وارد ایران شدند. آنان مرحلهٔ دوم سفرهای جهانگردی خود را با خودروی ون دوسیلندر دریافتی از شرکت خودروسازی سیتروئن، از مرز جنوبیِ ایران با کویت آغاز کردند. سپس، با گذر از عربستان سعودی (و زیارت کعبه) وارد آفریقا شدند.

دستاوردهای سفرها

دستاوردهای سفرهای برادران امیدوار عبارتند از:

۱. موزهٔ برادران امیدوار

موزهٔ برادران امیدوار اولین موزهٔ انسان‌شناسی در ایران است که روز پنجم مهرماه ۱۳۸۲ در هفتهٔ جهانگردی در مجموعه سعدآباد افتتاح شد. این موزه ۳ نگارخانه دارد که در دو نگارخانهٔ آن آثار اهداییِ برادران امیدوار به معرض نمایش گذاشته شده‌است. این آثار حاصل سفرهای این دو برادر و عکس‌های آنان است. این اشیا از قاره‌هایی چون آفریقا، آسیا، آمریکا و استرالیا جمع‌آوری شده‌است. نگارخانهٔ سوم اتاق نمایش فیلم است که در آن فیلم سفر و اسلاید گرفته‌شده توسط این دو برادر به نمایش درمی‌آید.

۲. سفرنامهٔ برادران امیدوار

کتاب سفرنامه برادران امیدوار وقایع سفر این دو برادر را به نقاط مختلف جهان همراه با نتیجهٔ پژوهش‌های انسان‌شناسی آنان ارائه می‌کند. چاپ اول این کتاب در سال ۱۳۴۳ (در ۱۰٬۰۰۰ نسخه) و چاپ ششم این کتاب در سال ۱۳۹۰ (توسط نشر جمهوری در ۱٬۱۰۰ نسخه) منتشر شد.

۳. فیلم مستند

برادران امیدوار در سفرهای خود همواره از مشاهدات خود تصویربرداری می‎کردند. فیلم‌های مستند آنان در زمان خود از شبکه‌های تلویزیونیِ کشورهای گوناگونِ جهان پخش می‌شد. در ایران نیز فیلم مستند «عجایب مسافرت برادران امیدوار»، که در سینماها نمایش داده می‎شد، از سال ۱۳۴۴ تا ۱۳۴۸ مشمول بخشودگی ۲۰ درصد عوارض شهرداری بود تا درآمد آن به تأسیس موزه تاریخ طبیعی اختصاص یابد.

۴. عکس‎ها

۵. موسیقی ملل

شامل مجموعه‎ای متنوع از موسیقی مردمی کشورهای برزیل، آنگولا، سیلان، زنگبار، استرالیا (ابوریجینز)، افغانستان، پاناما، اندونزی، مالزی، آفریقای جنوبی، تاییتی، و پیگمهٔ آفریقا.

۶. دست‎نوشته‎ها و امضاهای شخصیت‎ها

یکی از دستاوردهای ارزشمند سفرهای برادران امیدوار مجموعهٔ منحصربه‌فرد دست‎نوشته‎ها و امضاهای شخصیت‎های سرشناس سیاسی و فرهنگی جهان است که در طول سفرهای خود با آنان دیدار داشتند.

اهمیت سفرها

برادران امیدوار، در سال‎هایی که جهانگردی با دشواری‎های بسیاری همراه بود، اقدام به سفر به دور دنیا کردند؛ بنابراین، در موارد بسیاری، ازجمله موارد زیر، به‌عنوان نخستین‎ها مطرح هستند:

  • نخستین جهانگردان ایرانی (عیسی امیدوار و عبدالله امیدوار)
  • نخستین مسافر آسیاییِ قطب جنوب (عبدالله امیدوار)
  • نخستین مسافر آسیایی که هم به قطب شمال و هم به قطب جنوب مسافرت کرد (عبدالله امیدوار)
  • کارگردان : برادران امیدوار  زمان فیلم : ۱۰۷ دقیقه

 


شاپ فيلم 20