مجموعه کامل برنامه تکنوازان

968 نمایش

 

13930718600_taknavazan

مجموعه کامل برنامه تکنوازان

مجموعه ۵۸۲ برنامه بدون تکرار از مجموعه با ارزش تکنوازان در ۲DVD

در سایت های مختلف این مجموعه را با تعداد برنامه بیشتر از این قرار داده اند ولی تعداد زیادی برنامه بدون عنوان را به اسم تکنوازان قرار داده اندولی تمامی

برنامه های موجود در این مجموعه دارای شناسنامه از قبیل هنرمندان برنامه و دستگاهی که برنامه در آن اجرا شده است می باشد

برنامهٔ رادیویی تکنوازان در دههٔ ۵۰ توسط شاگرد برجستهٔ صبا، آهنگساز و نوازنده ویولون، زنده یاد محمد میرنقیبی، تاسیس شد.این برنامه که به تکنوازی سازها اختصاص داشت برنامه‌ای ۱۵ دقیقه بود.به وجود آمدن این برنامه توسط محمد میرنقیبی که در زمان مدریت روح الله خالقی، مدتی سرپرست برنامهٔ گلها نیز بوده، موجب به یادگار ماندن گنجینهٔ آثاری بسیار ارزشمند، از استادان موسیقی مان شد که قطعاً امروزه از مهمترین راهنماهای هنرجویان موسیقی سنتی است. این برنامه‌ها از شماره ۱۰۱ آغاز شده و تا شماره ۷۷۸ ادامه داشته است .

استاد محمد میر نقیبی در ۱۲ اسفند ۱۳۰۲ در مشهد به دنیا آمد و در سال ۱۳۲۴ عازم تهران شد.

برنامه تکنوازان در سال های دهه ۱۳۵۰ از رادیو سراسری ایران پخش می شد و در آن استادان بزرگی نظیر جواد معروفی ، جلیل شهناز ، فرهنگ شریف ، احمد عبادی ، پرویز یاحقی ، اسدالله ملک ، همایون خرم ، حبیب الله بدیعی ، فضل الله توکل ، منصور صارمی ، جهانگیر ملک و… در آن نوازندگی می کردند. در این آثار موسیقی سنتی به صورت بی کلام اجرا می شد که در آن روزها اولین بار بود که چنین برنامه ای اجرا می شد.
نکته بی نظیر این برنامه ، همکاری استادان بزرگی بود که در آن زمان با یکدیگر بدون هیچ غرور و مشکلی نوازندگی میکردند و آثار بی نظیر از خود برجای گذاشتند به طوری که هنوز تکرار نشدنی و بی مانند مانده اند.

در این برنامه ها که ۷۹۰ بار اجرا شدند ، معمولاً ۳ استاد موسیقی به تکنوازی و بعضاً سه و دو نوازی مشغول می شدند و طول برنامه ها معمولاً کمتر از ۲۰ دقیقه بود. در این برنامه استادان تار ، سه تار ، سنتور ، ویلن ، پیانو و تنبک به اجرا پرداخته اند.
این مجموعه از برنامه ها به دلایل زیر بی نظیر و شنیدی هستند :

۱- استادان بی نظیری که تا به امروز مانند آنها ظهور نکرده است ، برنامه ها را اجرا کرده اند

۲- نوازندگی استادان بزرگ در کنار یکدیگر

۳- کیفیت هنری آثار که تا به امروز مثال زدنی است

۴- کیفیت مناسب صوتی آثار باتوجه به اینکه در دهه ۵۰ کیفیت ضبط ها افزایش یافته بود

۵- موسیقی سنتی بی کلام در این آثار شنیدنی هستند


شاپ فيلم 20