مجموعه آلبوم های فضل‌الله توکل

346 نمایش

tavakol

مجموعه آلبوم های فضل‌الله توکل

فضل‌الله توکل (زادهٔ ۱۳۲۱ در تهران)، آهنگساز و نوازندهٔ ایرانی سنتور است.

 فضل‌الله توکل در سال ۱۳۲۱ در تهران متولد گردید.در حدود سن ۶ یا ۷ سالگی شاگردی استاد «حسین تهرانی» را پیدا کرد و نزد ایشان دوره تنبک نوازی را طی کرد.در سن ۹-۸ سالگی پدرش برایش سنتوری خرید و او نزد یکی از معلمان موسیقی مدارس آنموقع بنام آقای «خاﺌﻔﻲ» دوره ابتدایی سنتور نوازی را فرا گرفت و به دعوت استاد «تجویدی» در سال ۱۳۳۵ به عنوان نوازنده سنتور در ارکستر شماره ۲ رادیو آن زمان به سرﭙﺮستی استاد تجویدی ﭙﺬیرفته شد و بلافاصله یکسال بعد در ارکستر شماره ۳ رادیو به سرﭙﺮستی استاد «ﭙﺮویز یاحقی» نیز به عنوان نوازنده ارکستر ﭙﺬیرفته شد. از سال ۱۳۷۸ ضمن همکاری با آقای «ﮔﻟﭙﺎیگانی» و ارائه دو آلبوم (مست عشق) و (عقیق) همکاریش را با «علیرضا افتخاری» شروع کرد و حاصل این همکاری آلبوم‌های نسیما،خاطرات جوانی،غم زمانه و نوای اساتید است.

او در نواختن سنتور و همچنین آهنگسازی دارای سبکی مخصوص به خودش است. چنانچه به قول معروف تا مضرابش بر روی ساز می‌آید مشخص می‌شود که این سنتور فضل‌الله توکل است.

وی علاوه بر سنتور کاملاً بر نوازندگی ویلن تسلط دارد. شاید همین علت بود که نوازندگان مطرح ویلن ایران حاضر به همکاری با دیگر نوازندگان به نام سنتور و هم دوره فضل الله توکل نمی‌شدند. پرویز یاحقی بارها شیوه سنتور نوازی فضل الله توکل را منحصربه‌فرد خوانده بود و او را بی رقیب می‌دانست.

زنده یاد اسدالله ملک، جواب سازی فضل الله توکل و نواختن وی در هنگام همنوازی‌هایش را بسیار تحسین می‌نمود وبارها در محافل هنری وی را برترین نوازنده سنتور دانسته بود.

در برنامه تکنوازان و همنوازان او پیوسته با تکنوازان و اساتید برجسته استادان حبیب‌الله بدیعی – پرویز یاحقی – همایون خرم و اسدالله ملک و دیگر اساتید همکاری داشته‌است؛ و حاصل این همکاری تعداد زیادی نوار است که در آرشیوهای گوناگون موجود می‌باشد.

لیست آلبوم های موجود در این مجموعه

مضراب عشق

رویای بهار نارنج

زخم عشق

زمزمه های مهتاب

بوی کوچه باغ ها

چهره ماندگار


شاپ فيلم 20