مجموعه آلبوم های عزیز شاهرخ

1,284 نمایش

azizsharux

مجموعه آلبوم های عزیز شاهرخ

عزیز شاهرخ از خوانندگان مطرح کرد است.

او ساکن شهر مهاباد است و به زبانهای کردی و فارسی آواز می‌خواند.

عزیز شاهرخ در سال ۱۳۱۷ شمسی در محله “قەبران” که امروزه جزو خیابان وفایی در شهر مهاباد است دیده به جهان گشود.پدرش “عبدالله” و پدر بزرگش اهل پژ در کردستان عراق بودند. پدر بزرگش در جوانی به کردستان ایران آمد و در یکی از روستاهای منطقه منگور ماندگار شد و با دختری از ایل منگور ازدواج نمود. مادرش “آمنه” اهل “نهری” کردستان ترکیه بود که در جنگ بین الملل اول همراه برادرش آواره ایران شده بود و پدر و مادر و خانواده اش را روسها کشته بودند. با کمال تاسف، برادرش هم در بازار قدیمی ارومیه به دست جیلوها کشته می شود. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در سال ١٣٣٩ شمسی در شهر مهاباد به پایان رساند و برای ورود به مرکز تربیت معلم به ارومیه رفت. در سال ١٣۴٠ شمسی با عنوان معلم شروع به کار کرد و در سال ١٣۴٢ شمسی از سوی ساواک بازداشت شد و در سال ١٣۴۵ شمسی از زندان رهایی یافت ولی ١٠ سال محرومیت اجتماعی داشت. در آذر ماه همان سال با دختری مهابادی به نام “کبری غوثیه” وصلت نمود که حاصل آن پنج فرزند دختر بوده است.

صدای عزیز صدایی منحصر به فرد و دل‌نشین بود و خانواده‌اش نیز بسیار خوش صدا بودند بطوریکه پدر و برادر بزرگتر عزیز هم به خواندن علاقه داشتند. عزیز شاهرخ با شنیدن آثار استادانی چون سید علی اصغر کردستانی و کاویس به آواز علاقه‌مند شد. او هیچ گاه به صورت حضوری در خدمت استادی درس آواز نگرفت اما با تمرین از روی صفحات ضبط شده گرامافون، آواز را از اساتیدی نظیر محمد صالح دیلان، طاهر توفیق و حسن جزراوی فرا گرفت. وی همچنین محضر استاد محمد ماملی را در آواز و خوانندگی درک کرد.

در سال ۱۳۳۶ برای نخستین بار صدای شاهرخ از رادیو مهاباد به گوش همگان رسید.

حرفه اصلی او معلمی بود اما علاوه بر آن به شعر هم می‌پرداخت تا آنجا که برای آوازهایش ترانه‌هایی می‌سرود. همچنین به آهنگسازی روی برخی ترانه‌ها می‌پرداخت که ماحصل آن تصنیف‌هایی مثل از تنهایی، تو دریایی، شورش ناامیدی، ده‌ت به رستم، آسمان شین (آبی) بود.

عزیز شاهرخ دارای سبک خاصی در آواز است که این سبک آواز در موسیقی کردستان مختص او و بسیار پرطرفدار است.او به موسیقی کردی و مقام‌های کردی (قطارکان) مسلط است. مقام شیرین بیان یکی از شاهکارهای اوست که به سبک خود آن را ادا می‌کند. او در چهار کشور دارای مردم کرد زبان یعنی ایران، عراق، سوریه و ترکیه شهرت دارد و یک هنرمند بین‌المللی کرد به حساب می‌آید.

عزیز شاهرخ تا کنون با نوازندگان چیره دستی همکاری داشته است که از میان آنها می‌توان به استاد مجتبی میرزاده مخصوصا آلبوم از دست عشق و مقام هیوای شیرینم و……همراه این استاد بزرگوار اشاره کرد و همچنین گروه کامکارها، جلیل عندلیبی، سعید فرجپوری، حسین حمیدی، محمد فیروزی، بهرام ساعدو گروه آبیدر اشاره کرد. از مشهورترین آلبوم‌های او آلبوم‌های زمانه، از دست عشق و روناک با آهنگسازی و تنظیم: حمید رضا خجندی هستند.

لیست آلبومهای موجود در این مجموعه

  1. از دست عشق – آهنگساز: محمد جلیل عندلیبی
  2. آوات (آرزو) – موسیقی کردی – آهنگساز: سعید فرجپوری، موسسه فرهنگی هنری ماهور، تهران ۱۹۹۶
  3. زمانه – موسیقی کردی – آهنگساز: سعید فرجپوری، موسسه فرهنگی هنری ماهور، تهران ۱۹۹۷
  4. به یاد سید علی اصغر کردستانی – آهنگساز: سعید فرجپوری، موسسه فرهنگی هنری ماهور، تهران ۱۹۹۷
  5. روناک – موسیقی کردی – آهنگساز و تنظیم کننده:حمید رضا خجندی، شرکت فرهنگی هنری گلبانگ، تهران ۱۹۹۸
  6. سکالا (شکایت)


شاپ فيلم 20