مجموعه آلبوم های ابوالحسن اقبال‌آذر

927 نمایش

 

eghbalazar

مجموعه آلبوم های ابوالحسن اقبال‌آذر

ابوالحسن قزوینی (۱۲۴۲ الوند قزوین – ۱۳۴۹ تبریز) فرزند ملا موسی معروف به «اقبال‌السلطان» و «اقبال آذر» خواننده موسیقی ایرانی و صاحب یکی از قوی‌ترین صداها در آواز ایرانی بود.

او در سال ۱۲۴۲ خورشیدی در بخش الوند در هفت کیلومتری جنوب قزوین متولد گردید. آموزش ردیف‌های موسیقی را نزد استاد حاج ملا عبدالکریم جناب قزوینی آموخت. خوانندگی را در آیین تعزیه خوانی آغاز نمود. به همراه گروه تعزیه قزوین برای اجرا بارها در تکیه دولت تهران و نیز در تبریز تعزیه خوانی نمود. خوانندگی وی، نمونه‌ای ازشیوه آوازی مکتب قزوین است. وی در سال ۱۲۷۷ هجری خورشیدی برای کار در شهرداری، از قزوین به تبریز رفت. وی در دستگاه محمدعلی میرزا ولیعهد مظفرالدین شاه و بعد نزد احمدشاه رفت‌وآمد داشت.

شهریار شاعر معاصر در وصف اقبال آذر غزلی با این مطلع سروده‌است:

گرفت رونق از «اقبال» کار موسیقی   شکفت از گل رویش بهار موسیقی

شاگردان اصلی اقبال ۵ نفر بودند: رضاقلی میرزا ظلی، سرتیپ سیف، شیخ عبدالحسین ترک، ملوک ضرابی و ابراهبم بوذری و صدیف. کسان دیگری بوده‌اند همچون علی بخشایش خیابانی و… که از او دانش کسب کرده و یا شیوه آوازی او را دنبال می‌کردند ولی در اسناد ثبت نشده‌است.

در روز دوشنبه سوم اسفند ۱۳۴۹ در صد و هفت سالگی به علت نارسایی کبد، در خانه خود در محله اهراب تبریز درگذشت. آرامگاه اقبال در گورستان (وادی رحمت) تبریز است.

لیست آلبوم های موجود

آوازهای صدسالگی اقبال آذر-منتشر شده توسط  موسسه ماهور

آوازهای اقبال آذر ۱-منتشر شده توسط موسسه ماهور

آوازهای اقبال آذر ۲-منتشر شده توسط موسسه ماهور

آوازهای اقبال آذر ۳-منتشر شده توسط موسسه ماهور

آوازهای اقبال آذر ۱و۲ -منتشر شده توسط موسسه آوای مهربانی


شاپ فيلم 20