مجموعه آلبومهای عبدالحسین مختاباد

901 نمایش

mokhtabad.abdolhsein03

مجموعه آلبومهای عبدالحسین مختاباد

سید عبدالحسین مُختاباد امریی (متولد ۱ فروردین ۱۳۴۵ در امره)، آهنگ ساز و خواننده در سبک سنتی ایرانی، عضو اصلاح‌طلب چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران (دوره کنونی ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶) و رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی است.

از معروف ترین آثار هنری عبدالحسین مختاباد می‌توان به تمنای وصال و شبانگاهان اشاره کرد. تمنای وصال اولین اثر هنری او می‌باشد که توسط خود او نیز آهنگ سازی شده است و مختاباد با این اثر خود را معرفی کرد. هم‌چنین مختاباد در بسیاری از آثار خود از اشعار امام خمینی (دیوان امام) نیز استفاده کرده است. مختاباد بنیان‌گذار و خوننده عضو گروه رودکی می‌باشد.

وی در عرصه موسیقی تاکنون بیش از ۲۰ آلبوم تولید کرده‌است. او فارغ‌التحصیل کارشناسی علوم‌اجتماعی از دانشگاه تهران، کارشناسی زبان انگلیسی از دانشگاه یورک کانادا، کارشناسی موسیقی از دانشگاه اتاوا کانادا و دکترای موسیقی (آهنگ سازی و اجرا) از دانشگاه گلداسمیت انگلستان می‌باشد. مختاباد در کنار تحصیل دانشگاهی‌اش سال ۱۳۷۰ بعد از بیش از یک دهه تعلیم و فراگیری ظرایف موسیقی ایرانی و غربی فعالیت رسمی هنری و موسیقیایی اش را با ارایه اثر معروفش به نام تمنای وصال با آهنگ سازی و خوانندگی خود آغاز کرد.

وی در سال ۱۳۷۸ بعد از حدود یک دهه فعالیت هنری و ارایه چندین آلبوم و نیز اجرای کنسرت‌های متعدد در ایران، اروپا، آمریکای شمالی و… برای ادامه تحصیل در رشته موسیقی به خارج از ایران رفت. ابتدا در کانادا (دانشگاه اتاوا – مقطع لیسانس) و سپس در انگلستان (دانشگاه گلد اسمیت لندن- مقطع فوق لیسانس و دکتری) رشته آهنگ سازی و اجرا زیر نظر استادان برجسته‌ای چون پروفسور جان بیلی به عنوان استاد راهنما، و پروفسور استانلی گلاسر به عنوان استاد آهنگ سازی، تا سال ۱۳۸۶ به تحصیل مشغول بود. او علاوه بر اجرای موسیقی سنتی، به تحقیق و پژوهش در زمینه‌های جامعه‌شناختی موسیقی نیز می‌پردازد. وی مشغول تدریس موسیقی در دانشکده صدا و سیما، دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد اسلامی است.

دیگر اثر شناخته شده مختاباد، شبانگاهان نام دارد. این اثر با اندک تغییراتی بازخوانی ترانه معروف به خاطر تو با صدای حمیرا و به آهنگ سازی پرویز یاحقی است. همچنین از آخرین آثار وی می‌توان به اپرای آرش کمانگیر اشاره کرد که بر اساس منظومه آرش کمانگیر سروده سیاوش کسرایی ساخته شده است. نوشتن این اثر پیش از پنج سال طول کشیده و در سال ۱۳۹۰ به پایان رسیده است و اکنون منتظر فراهم شدن مقدمات اجراست. زمان‌بندی این کار که برای دو خواننده و گروه کر نوشته‌شده، به صورتی است که یک ساعت و نیم تا دو ساعت طول می‌کشد و یک بخش از آن تئاتر است که کارگردان، نمایش را در دست می‌گیرد و بخش دیگر هم موسیقی است که با دو خواننده و گروه کر به اجرا در می‌آید.

لیست آلبوم های موجود

۱۳۹۰: سایه دوست
۱۳۸۷: سپید و سیاه
۱۳۸۶: ماه مجلس
۱۳۸۴: اشک مهتاب
۱۳۸۴: بهشت من
۱۳۸۳: رنگین کمان عشق
۱۳۸۲: نقش خیال
۱۳۸۲: قاصدک (ابر بهار)
۱۳۷۸: غوغای جان
۱۳۷۸: هم‌نوا
۱۳۷۷: ناز و نیاز
۱۳۷۶: زورق مهتاب
۱۳۷۵: ساقی رضوان
۱۳۷۴: داغ تنهایی

۱۳۷۳: شبانگاهان (بوی گل)
۱۳۷۲: شکوه
۱۳۷۱: سفر عشق
۱۳۷۰: تمنای وصال


شاپ فيلم 20