فیلم حماسی تروآ

دسته بندی: فیلم های خارجی
839 نمایش

Troy-poster

تروآ (به انگلیسی: Troy) فیلم حماسی اکشن آمریکایی محصول سال ۲۰۰۴، به کارگردانی ولفگانگ پترسن و با بازی برجستهٔ براد پیت در نقش آشیل است که در ۱۴ مه ۲۰۰۴ اکران شد. داستان فیلم برگرفته از ایلیاد، اثر حماسی شاعر یونانی هومر است که پی‌آمدهای جنگ ۱۰ ساله تروآ را از آغاز تا پایان نشان می‌دهد. در این فیلم بازیگرانی همچون براد پیت، اریک بانا، اورلاندو بلوم، برایان کوکس، دیانه کروگر، شون بین، رز بیرن، جولی کریستی، سافرون باروز و پیتر اوتول ایفای نقش می‌کنند.

این فیلم که یکی از افسانه‌های بزرگ یونان به شمار می‌رود، در ابتدا بیان می‌کند; آگاممنون پادشاه یونان توانست کشورهای مختلف یونان را با هم متحد سازد. او حرص و طمع زیادی داشت و هدف او تصرف تمام دنیا است. او بیشتر پیروزی‌هایش را مدیون جنگجوی دلاورش آکیلیس (با بازی براد پیت) بود، ولی با او بد رفتاری می‌کرد و همیشه شاه ادیسیوس (شون بین) واسطه بین آن‌ها می‌شد. برادر آگاممنون، منلائوس می‌خواهد با شهر تروآ صلح کند. شاهزادگان تروآ، هکتور و پاریس به یونان می‌آیند و در آنجا پاریس و هلن (همسر جوان منلائوس) عاشق هم می‌شوند و هنگام بازگشت پاریس هلن را مخفیانه با خود می‌رباید. وقتی منلائوس از این موضوع باخبر می‌شود، به برادرش درخواست تروآ را می‌دهد. آگاممنون هم خوشحال می‌شود که بهانه حمله به تروآ را بدست آورده و از تمام یونان لشکر جمع آوری می‌کند و از ادیسیوس می‌خواهد آکیلیس را برای آمدن متقاعد کند.

هنگامی که ادیسیوس به فتیا (phtya) محل اقامت آکیلیس می‌رسد، او را در حال مبارزه با پاترکلوس عموزاده‌ی وی که والدین او به تازگی مرده‌اند می‌بیند. هنگامی که موضوع را به آن‌ها می‌گوید، پاترکلوس قبول می‌کند، ولی آکیلیس با رفتن مخالفت کرده و از نارضایتی‌هایش نسبت به آگاممنون به ادیسیوس شکایت می‌کند، ولی وقتی که ادیسیوس چرب زبان حرف از جاودانگی می‌زند آکیلیس کمی فریب او را می‌خورد (آکیلیس دوست داشت تا هزاران سال بعد اسمش بر سر زبان‌ها باشد). هنگامی که این موضوع را به مادرش می‌گوید، مادرش در جواب به وی اینگونه پاسخ می‌دهد: اگر تو در اینجا بمانی و بچه‌دار بشوی فرزندانت و فرزنان آن‌ها تو را دوست خواهند داشت ولی پس از مرگ نوه‌هایت تو فراموش می‌شوی ولی عمر طولانی‌ای خواهی داشت ولی اگر به تروا بروی جاودانه خواهی شد و هزاران سال بر سر زبان‌ها هستی ولی در تروا تو خواهی مرد. آکیلیس تصمیم خود را می‌گیرد و به سمت تروا حرکت می‌کند، و تنها با ۵۰ سرباز میرمیدوس ساحل تروا را تسخیر و شاهزاده تروا را به دام می‌اندازد ولی…


شاپ فيلم 20
برچسب‌ها: